AKTUALNOŚCI

Podarujmy Dzieciom Czas
2011-12-04 15:50:20

   Tegoroczna kampania już po raz dwunasty ma charakter ekumeniczny. W 2010 roku Caritas, Diakonia i Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec. Ze sprzedaży każdej świecy Caritas przeznacza 10 groszy na pomoc głodującym dzieciom z Afryki. Od kilku lat kampania przekracza granice Polski. Wigilijne świece Caritas płoną podczas wieczerzy wigilijnej na stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i wielu innych krajach.

   Problem braku czasu staje się w naszym społeczeństwie zjawiskiem po¬wszechnym. Wszyscy – nie tylko dorośli, ale nawet młodzież i dzieci – narze¬kają na brak czasu. To powód zaniedbań w różnych dziedzinach życia. Ludzie nie mają czasu na rozmowę i pielęgnowanie więzi małżeńskich, rodzinnych i towarzyskich, rozwój duchowy i intelektual¬ny, oddawanie się pasjom i rozrywkom. Nie mają czasu dla siebie i innych. Ale czy naprawdę nie mają? Czy nie jest tak, że go mar¬nują, nie umiejąc właściwie wykorzystać?

   Obserwując pędzący świat, w którym rodzice w pogoni za karierą nie mają czasu na wychowywanie własnych dzieci, Caritas Polska, wspólnie z Diakonią i Eleos, zaproponowały, aby hasło ogólnopolskiej akcji zachęcało: „Podarujmy dzieciom czas”. Zwracają tym samym uwagę na bardzo waż¬ny problem, z którym musi się zmierzyć wiele współczesnych rodzin. Chodzi o czas – obecność – ofiarowaną dzieciom przez dorosłych. Wielu rodziców poświęca się dla swoich dzieci, starając się zapewnić im godne warunki ży-cia. Bywa, że poszukują dodatkowych możliwości zarobkowania, byleby pod¬nieść status materialny rodziny. Odbywa się to kosztem czasu spędzanego w rodzinie. To również rodzi poważny problem społeczny, jakim jest poczucie osamotnienia wśród dzieci, które nie zawsze rozumieją życiowe konieczności oraz troskę rodziców wyrażoną przez pracę zawodową.

   Poprzez kampanię chcemy  pokazać, jakie wartości ma dla dziecka rodzina zapewniająca miłość i poczucie bezpieczeństwa. Tegoroczną kampanię promuje plakat, który pokazuje chłopca z misiem siedzących przed ekranem telewizora. Nie pozwólmy, żeby w naszych domach, rodzinach czy u sąsiadów dzieci miały święta tylko w telewizji! Okres Bożego Narodzenia jest szczególny – to najlepszy moment na wspólne spędzanie czasu – pracę w domu i kuchni, wspólne rozmowy i zabawy…

   Hasło kampanii zwraca również uwagę na to, że czas, jakim dysponuje¬my może być cennym darem dla innych. Apel, by podarować komuś cząstkę swego czasu odnosi się nie tylko do dorosłych – rodziców i wychowawców, ale także do ludzi młodych. Każdy może zainteresować się osobami najbliż¬szymi oraz tymi, którzy go potrzebują, i podarować im swój czas.

Telewizor zamiast mamy?
   Telewizor coraz częściej staje się opiekunką do dzieci. Rodzice zostawiają swoje pociechy na wiele godzin przed ekranami, znajdując w ten sposób czas dla siebie. Psychologowie biją na alarm - dzieci są w ten sposób uzależniane od telewizji już od najmłodszych lat.

Dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem niż w szkole
   Jak pokazują badania, dzieci oglądają ją każdego dnia przez średnio 2.7 godziny. Półtorej godziny surfują po sieci, a 1.3 godziny grają w gry komputerowe. Natomiast na czytanie książek przeznaczają tylko nieco ponad 30 minut dziennie - dowodzi w swojej książce Ed Mayo, szef brytyjskiej organizacji konsumenckiej Consumer Focus.

   Organizując dzieciom czas, który spędzają przed telewizorem, trzeba pamiętać, że telewizja zaspokaja ich ciekawość poznawczą, dostarcza przyjemności oglądania tego, czego nie widzą w najbliższym środowisku, rozszerza zakres pojęć, rozwija słownictwo. Należy zatroszczyć się o właściwy dobór treści, które odbiera dziecko, tak aby przeważały wśród nich te wartościowe, zarówno w sensie wychowawczym, jak i kształcącym – podkreśla Anna Gołoś, autorka badania dotyczącego wpływu telewizji na rozwój i zachowanie dzieci.

Świetlice dla dzieci i młodzieży – zorganizujmy dzieciom czas!
   Alternatywą dla dzieci, które spędzają samotnie czas przed telewizorem w domach, są świetlice prowadzone przez Caritas. Dzieci i młodzież mogą tam skorzystać z zajęć popołudniowych pod opieką pedagogów, psychologów i wolontariuszy. Mogą uczyć się i bawić. W świetlicach prowadzone są zajęcia plastyczne, fotograficzne, sportowe. Dzieci mogą korzystać z Internetu oraz uzyskać pomoc socjoterapeutyczną i psychologiczną. Świetlice Caritas udzielają również wsparcia rodzinom dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa lub dysfunkcji rodziny. Każde dziecko korzysta również z posiłku. Obecnie diecezjalne Caritas prowadzą w całej Polsce 162 świetlice socjoterapeutyczne, do których rocznie uczęszcza około 5 tys. 300 dzieci. Do 369 świetlic parafialnych uczęszcza blisko 15 tys. dzieci, a do 47 innego typu świetlic – prawie 2 tys. dzieci i młodzieży szkolnej.

   Aby pomóc w utrzymaniu świetlic prowadzonych przez Caritas – wystarczy zapalić wigilijną świecę lub wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 72052 (za 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska lub Caritas diecezjalnych z dopiskiem „Wigilijne Działo Pomocy Dzieciom”.



PRZYJACIELE CARITAS

© 2010 trojakowski