AKTUALNOŚCI

WAKACYJNA AKCJA CARITAS
2013-07-04 12:48:35, zmieniony: 2013-07-04 12:50:48

     Ruszyła „Wakacyjna akcja Caritas”. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży, których nie stać na wakacyjny wyjazd, będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w różnych, atrakcyjnych zakątkach naszej ojczyzny. W ,,Wakacyjną Akcję Caritas” włączają się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce.

     Wzorem lat ubiegłych, również Caritas Diecezji Płockiej organizuje w tym roku turnusy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży, zarówno z Polski jak i ze wschodu. Do Ośrodka Charytatywno – Szkoleniowego im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie – Letnisko przyjedzie ok. 600 dzieci kolonijnych oraz ok. 400 dzieci z zaprzyjaźnionych Caritas w Polsce, Stowarzyszeń i Organizacji, które będą korzystać z atrakcji naszego Ośrodka i okolic. Łącznie w wakacje na terenie Ośrodka będzie przebywało blisko 1000 dzieci i młodzieży.

     „ Nie ma dzieci są ludzie” pod tym hasłem realizowany jest w tym roku wypoczynek dzieci i młodzieży polonijnej. Gościć u nas będzie grupa 150 dzieci z Białorusi oraz 150 dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami. Już dziś w Popowie są dzieci z Grodna i Chmielnickiego. Wypoczynek ten współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

     Caritas Diecezji Płockiej organizuje również kolonie dla najuboższych dzieci z naszej diecezji, które współfinansuje Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Pozostałe koszty koloni pokrywa Caritas Diecezji Płockiej ze środków własnych. Fachową opiekę zapewniają doświadczona kadra wychowawcza i medyczna oraz grupa wolontariuszy.

ZBIÓRKA ODZIEŻY UŻYWANEJ
2013-07-02 13:33:02

     Rozpoczęliśmy wielką zbiórkę odzieży używanej w naszych parafiach diecezjalnych. W każdą niedzielę począwszy od 21 kwietnia 2013 roku  odbędzie się zbiórka odzieży używanej przeprowadzona przez Caritas Diecezji Płockiej oraz spółkę APP Recykling. Akcja polega na zebraniu jak największej ilości odzieży niepotrzebnej, starej, nieużywanej. Złożone dary będą powtórnie wykorzystane i przerobione, a Caritas otrzyma 40-50 gr za każdy zebrany kilogram. Pieniądze zostaną przekazane na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego Caritas w Pułtusku. Każdy z nas może włączyć się w tę akcję i pomóc potrzebującym! Zapraszamy do udziału w zbiórce i dziękujemy za dar serca!

                                Ks. Szczepan Bugaj
                                 Dyrektor Caritas DP

     Najbliższe zbiórki odbędą się w Parafiach w Płocku:

07.07

- 6:30 - 12:00 - Imielnica

- 7:30 - 11:30 - Słupno

14.07

- 7:30 - 12:30 - Podolszyce św. Wojciech

- 7:30 - 12:30 - Podolszyce św. Krzyż

21.07

- 7:00 - 12:00 - Płock M.B. Fatimska

- 6:30 - 12:00 - Płock Stanisławówka

 

 

TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW
2013-06-30 22:02:02

     Ruszyła ogólnopolska akcja Caritas pod hasłem „Tornister pełen Uśmiechów”! Głównym celem kampanii  jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie około 8 tysięcy wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce.

     Kampania jest prowadzona "dwoma kanałami pomocy". Pierwszy znich to ogólnopolska zbiórka SMS-ów, dzięki którym Caritas kupuje tornistry. Chcesz pomóc? - wyślij sms o treści POMAGAM pod nr 72052 (koszt 2,46 zł).

     Równolegle w parafiach w całej Polsce są zbierane artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowywanych przez wolontariuszy Caritas. Najlepiej wrzucać: piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, farby, flamastry, plastelina i przybory geometryczne.

     Nasza Caritas Płocka dostarczyła już 500 tornistrów do blisko 40 parafii całej Diecezji. Teraz każdy z nas może pomóc w napełnieniu tornistrów przyborami szkolnymi, a dzięki temu na wielu twarzach małych uczniów pojawi się uśmiech, a w ich sercach wdzięczność! Włącz się i Ty do naszej akcji, aby "uśmiechniętych tornistrów" było jak najwięcej.

      W ciągu trzech lat kampanii udało się Caritas w całej Polsce rozdać 17,5 tys. wyposażonych wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci, w tym dla 8 tys. małych powodzian.

SPOTKANIE WTZ i ŚDS W POPOWIE
2013-06-30 21:43:48, zmieniony: 2013-06-30 22:03:30

     Od 25 do 27 czerwca, jak co roku, uczestnicy i ich opiekunowie z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Płocka, Płońska i Żuromina oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Żuromina przyjechały do Ośrodka Charytatywno-Szkoleniowego w Popowie-Letnisko, aby wspólnie podsumować rok pracy i zabawą z tańcem rozpocząć czas wakacji.

     Pierwszego dnia uczestnicy zaprezentowali wystawę wykonanych przez siebie w ciągu roku prac. Każdy z warsztatów przywiózł piękny dorobek swojej twórczości, co jednocześnie było okazją do wymiany technik tworzenia, sposobów wyrobu oraz tajemnic upiększania i dekorowania. W środę Ksiądz Szczepan Bugaj – Dyrektor CDP odprawił uroczystą Mszę dla blisko stu uczestników spotkania. Przez cały wyjazd opiekunowie dbali, by ich podopieczni uczestniczyli w zajęciach wokalnych i ruchowych przy akompaniamencie gitary. Po Mszy wszyscy goście Popowa przygotowali występy artystyczne w „Skrawku Nieba”, były śpiewy, recytowanie wierszy, przedstawienia teatralne. Chętnych do pokazania swojej artystycznej duszy nie brakowało. Podsumowaniem wyjazdu było grillowanie przy ognisku połączone z tańcami... Z uśmiechami na twarzy wszyscy wrócili do swoich codziennych zadań i obowiązków.
     Zdjęcia ze spotkania do obejrzenia na: http://www.caritaspopowo.pl/wydarzenia/wtz-i-sds-caritas
OSTATNIE POŻEGNANIE MAMY KS. DYREKTORA
2013-06-20 18:25:29, zmieniony: 2013-06-27 22:28:39

     Nie sposób wyrazić słowami wdzięczności, jaka jest w moim oraz Moich Sióstr i Rodziny sercach za wszelki gest dobroci i pamięci, który otrzymaliśmy w tych trudnych dla nas chwilach ostatnich dni.

     Pragniemy podziękować Księdzu Biskupowi Piotrowi Liberze za modlitwę i słowa otuchy przekazane przez Księdza Kanclerza Mirosława Milewskiego. Dziękujemy Wszystkim Kapłanom, którzy wsparli nas modlitwą, a Mamę darem sprawowanej Eucharystii. Diękujemy również Siostrom Zakonnym, Naszym Kolegom i Koleżankom z Caritas, Szkół i Oddziału Szpitalnego, Drogiej Rodzinie, Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym, Ludziom dobrego serca, których spotkaliśmy na różnych etapach życia, w różnych miejscach, a którzy w tych dniach żałoby znów stanęli obok nas.

     Szczególną wdzięczność wyrażamy Wszystkim, którzy w trudnym okresie choroby Mamy byli przy niej, troszczyli się o jej zdrowie i dawali siebie służąc cierpieniu.

     Pragniemy również podziękować Wszystkim, którzy zamiast kwiatów złożyli ofiary do puszek przed kościołem na Hospicja CDP - łącznie zebraliśmy 2205 złotych. Bóg zapłać.

                                       Ksiądz Szczepan Bugaj

 

 

     Ze smutkiem w sercach informujemy, że w dniu wczorajszym do Domu Ojca odeszła Mama Księdza Szczepana Bugaja - Dyrektora Caritas Diecezji Płockiej. Śp. Zofia Bugaj przeżyła 72 lata.

     Pogrzeb Śp. Zofii odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godzinie 11:00 w Rodzinnym Kościele Parafialnym w Duczyminie.

     Jako Pracownicy i Przyjaciele Caritas DP składamy szczere wyrazy współczucia Księdzu Dyrektorowi oraz Siostrom z Rodzinami i zapewniamy o naszej pamięci modlitewnej.

                                         Pracownicy CDP

Rozpoczynamy akcję "Nasz wspólny plac zabaw"
2013-05-27 12:05:08, zmieniony: 2013-06-28 22:15:09

     Caritas Diecezji Płockiej prowadzi akcję  pt. „Wspólnie zbudujmy plac  zabaw”, której celem jest wybudowanie nowego, dobrze wyposażonego placu zabaw dla dzieci w naszym Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym w Popowie.
     Projekt placu będzie oferował rozpiętą gamę różnorodnych elementów takich jak: trampolina, zjeżdżalnie, labirynty, huśtawki...oraz wiele innych atrakcji . Całość będzie prawdziwą tęczą kolorów, która będzie idealnie komponować się z już istniejącymi atrakcjami w naszym ośrodku jak również  cieszyć  dzieci.
     Projekt placu zabaw ogranicza jedynie nasza wyobraźnia i gest sponsorów.
     Nasza akcja polega na zakupie dowolnie wybranej przez Państwa zabawki, która stanie na placu zabaw w Popowie. Każdy element wyposażenia wykonany będzie z materiałów posiadających certyfikaty jakości zgodnie z obowiązującymi normami unijnymi.
     Finałem naszej wspólnej inicjatywy będzie wspólny grill i zabawa z dziećmi na nowo powstałej atrakcji.
     Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu pod nr. 506-222-834 lub 024 267-82-40 oraz pomocy przy budowie naszego placu zabaw w Popowie.
     Dajmy dzieciom możliwość  cieszyć się ich wymarzonym  miejscem...

     Numer konta PL 19 1600 1462 1846 5497 1000 0001

     WIĘCEJ NA: http://www.caritaspopowo.pl/news/wspolnie-zbudujmy-plac-zabaw

ZBIÓRKI ODZIEŻY UŻYWANEJ
2013-04-26 17:51:17, zmieniony: 2013-06-27 22:26:53

     Rozpoczęliśmy wielką zbiórkę odzieży używanej w naszych parafiach diecezjalnych. W każdą niedzielę począwszy od 21 kwietnia 2013 roku  odbędzie się zbiórka odzieży używanej przeprowadzona przez Caritas Diecezji Płockiej oraz spółkę APP Recykling. Akcja polega na zebraniu jak największej ilości odzieży niepotrzebnej, starej, nieużywanej. Złożone dary będą powtórnie wykorzystane i przerobione, a Caritas otrzyma 40-50 gr za każdy zebrany kilogram. Pieniądze zostaną przekazane na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego Caritas w Pułtusku. Każdy z nas może włączyć się w tę akcję i pomóc potrzebującym! Zapraszamy do udziału w zbiórce i dziękujemy za dar serca!
                                Ks. Szczepan Bugaj
                                 Dyrektor Caritas DP

     Najbliższe zbiórki:

30.06 Sierpc

- parafia Maksymiliana, ul. Płocka 26
- Fara, ul. Chopina 13
- parafia św. Benedykta, ul. Wojska Polskiego 28a

PIELGRZYMKA DO ŁAGIEWNIK
2013-04-22 09:57:57

     Zwieńczeniem obchodów 69. Tygodnia Miłosierdzia, rozpoczętych w II Niedzielę Wielkanocną, była X Ogólnopolska Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pielgrzymka ta zgromadziła ok. 1800 wolontariuszy i pracowników Caritas z całej Polski, których powitał dyrektor Caritas Polska – ks. prałat dr Marian Subocz.
     Uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prof. Roberta Skrzypczaka, który podkreślił, iż działalność charytatywna jest wyrazem naszej wiary oraz okazją do ożywienia relacji z Kościołem. Punktem centralnym  była Msza św., której przewodniczył bp Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP. W homilii przypomniał on o spoczywającym na chrześcijanach obowiązku kształtowania miłosiernego serca oraz miłosiernych oczu i rąk. Na zakończenie pielgrzymki – jej uczestnicy udali się do Centrum Jana Pawła II, gdzie wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
     Caritas Diecezji Płockiej była reprezentowana przez 43 pracowników i wolontariuszy.
W czwartek i piątek (11, 12 kwietnia 2013 roku) zwiedzaliśmy Zakopane ( Krupówki, Morskie Oko, Gubałówkę). Uczestniczyliśmy we mszy św.  odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, przez ks. Szczepana Bugaja - Dyrektora Caritas Diecezji Płockiej.
     W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Częstochowie, aby pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

69 TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA
2013-04-05 12:28:55, zmieniony: 2013-04-20 14:13:29

     69 Tygodzień Miłosierdzia w 2013 roku przeżywamy pod hasłem: „Wiara żywa uczynkami”. Hasło to nawiązuje do obchodzonego obecnie w Kościele powszechnym Roku Wiary oraz tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego głównym celem jest wzmocnienie świadectwa polskich katolików wobec ludzi niewierzących w Boga. Kościół jest wspólnotą posłaną do świata, by być „solą ziemi”, by dawać wiarygodne świadectwo dojrzałej wiary w Boga, który jest miłością i który „do końca nas umiłował” (J 13, 1).

     Caritas Diecezji Płockiej włącza się w Ogólnopolski Tydzień Miłosierdzia "żywymi uczynkami" wypływającymi z wiary poprzez trzy główne akcje:

1.    Zbiórka żywności – przeprowadzona w dniach 8 – 9 marca w 23 sklepach na terenie Diecezji Płockiej, podczas której zebraliśmy 4300 kg produktów spożywczych. W akcje zaangażowało się 140 wolontariuszy, uczniów, członków Parafialnych Zespołów Charytatywnych i pracowników Caritas.

2.    Śniadanie Wielkanocne – Po Mszy świętej w Płockiej Bazylice Katedralnej 30 marca Biskup Piotr Libera i Ksiądz Szczepan Bugaj – Dyrektor CDP zaprosili osoby samotne, biedne, będące w trudnej sytuacji życiowej na wspólne spotkanie ze Zmartwychwstałym przy stole Wielkanocnym. Na zaproszenie odpowiedziało 150 płocczan.

3.    Akcja pod hasłem „Wiara żywa uczynkami, w którą zaangażowały się instytucje wchodzące w skład Caritas Diecezji Płockiej wraz z jej wszystkimi pracownikami. Poniżej "żywe" efekty pracy poszczególnych placówek Caritas DC...

ZMARTWYCHWSTAŁY PRZY STOLE...
2013-04-01 20:29:19, zmieniony: 2013-04-01 20:38:05

     Wielkanocna radość jest dla każdego bez wyjątku, dlatego bp Piotr Libera zaprosił na świąteczne śniadanie przygotowane przez Caritas DP osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.

     Zaraz po Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze, na dziedzińcu opactwa pobenedyktyńskiego, czekały rozstawione stoły i przygotowany ciepły posiłek dla niemal 700 osób. Wszystko z myślą o biednych, bezdomnych, potrzebujących i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Diecezjalna Caritas poczęstowała ich tradycyjnym żurkiem oraz przygotowała świąteczne paczki, w których znalazły się: szynka, chleb i wielkanocna babka.

     Zmiana czasu z zimowego na letni oraz wczesna godzina śniadania pokrzyżowały trochę plany Wielkanocnego Spotkania przy Stole. Na zaproszenie odpowiedziało blisko 150 osób. Wszyscy najedli się do syta, a pozostała część pokaramów została przekazana bezdomnym i potrzebującym mieszkańcom Płocka. Idąc śladami innych diecezji będziemy corocznie oraganizować takie spotkania, a tegoroczne doświadczenia posłużą nam do lepszej organizacji przyszłorocznej akcji - powiedział Ks. Szczepan Bugaj - Dyrektor CDP.

     Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i dołożyli swój dar serca dla bliźnich w potrzebie.

     Zapraszamy do galerii...


1 2 3 4 5 6 7 8 dalej

PRZYJACIELE CARITAS

© 2010 trojakowski